لکستان

لکستان
آخرین نظرات

پهله،نام تاریخی سرزمینیست که امروزه لرستان،قسمت هایی از ایلام،قسمت جنوبی و مرکزی همدان و قسمتهای مرکزی و غربی اصفهان و قسمت هایی از قزوین را شامل می شود.


سرزمین هایی که سالیان پیشتر،محل سکونت اقوام کاسی بود.منطقه ی پهله در سال 21هجری بتصرف اعراب درآمد و از آن پس،با همان نام های پیش از اسلام،یعنی ماسبذان و مهرگان کدک ،تا اواخر قرن سوم هجری بطور مستقیم زیر نظر خلفا اداره می شد و مالیات خود را به حاکم کوفه پرداخت می کردند.شهر های پهله در زمان حکومت عباسی و اموی شکوه و آبادانی پیشین خود را از دست داد و ستم اعراب بر مردمان این ناحیه،موجب شورش مردم شاپور خواست در اواخر حکومت عثمان شد.(فارسنامه ابن بلخی،ص114)

پس از سلطه ی خلفا برین ناحیه،حکومتهای آل زیار،آل بویه،آل کاکویه،بنی عیار(حکومت محلی لکتبار)،آل حسنویه و برسقیان،هر کدام برای مدتی بر پهله حکم راندند تا اینکه اتابکان لر در سال 550هجری بر منطقه ی پهله استیلا یافتند و از آن پس،نام پهله ازین ناحیه رخت بر بست و بدان لرستان اطلاق شد.


⭕️اما آیا این سرزمین،سرزمین اجدادی لر هاست؟!

واژه ی لر را برای اولین بار در نوشته های مورخان و جغرافی نگاران قرن چهارم به بعد میبینیم که اغلب بصورت اللریه،لاریه،بلاد اللور و لوریه ضبط شده است(التنبیه و الاشراف ص85؛صورت الارض ص 114؛تقویم البلادان ص 156).

حمدالله مستوفی در تاریخ گزیده بنقل از زبده التواریخ کاشانی می گوید:

اصل لرها از ولایتی بنام مانرود برخواسته و به دیگر نقاط رفته اند در مانرود دهیست بنام لور.(تاریخ گزیده ص 551).

مستوفی پس از این وجه تسمیه،دو وجه دیگر نام میبرد اما این قول را درست تر می داند.

حال اینکه مانرود کجاست،اختلاف نظر وجود دارد اما بطور کلی تمام نظر ها یک منطقه ی حدودی را نشان می دهند.مینورسکی مانرود را محلی در شمال شهر اللور در دو فرسنگی شمال دزفول می داند(لر و لرستان،مینورسکی).تاریخ جغرافیای خوزستان نیز همین نظر مینورسکی را قبول دارد و برآن تاکید میکند.سعادت خودگو در کتاب اتابکان لر کوچک بنا بر نظر ایزد پناه،مانرود را بخش وسیعی از جنوب طرهان قدیم که تا نواحی شوش خوزستان امتداد داشت می داند.

ازین گفته ها بطور کلی میتوان نتیجه گرفت که محل زندگی اصلی لر ها،شامل دزفول،اندیمشک،دهلران (بعقیده ی بنده سرزمین اصلی لر ها همین دهلرانست) و نواحی اطرافست که مرز آن با بلاد پهله،رود سیمره و پل زالست.

لسترنج معتقد است اهالی شهر لور همه لر بوده اند و از آنجا،پس از قرون وسطی به دو ولایت کوهستانی لر کوچک و لر بزرگ مهاجرت کرده اند و سپس اضافه میکند که مهاجرت آنها در قرن چهارم صورت گرفته.یعنی زمانی که ابن حوقل به نوشتن کتاب خود پرداخته و اشاره ای نیز به این مهاجرت دارد.(گی لسترنج،جغرافیای سرزمینهای خلافت شرقی،ص 258).

دلیل این مهاجرت چندان مشخص نیست اما بنظر نگارنده،بر اساس مستندات،در زمان حکومت بدر بن حسنویه اقدامات عمرانی بسیاری در پهله صورت گرفته و بناها و پل های متعددی ساخته یا تعمیر شد(تاریخ مردم ایران،زرین کوب،جلد2،ص 509).در زمان حکومت بدر امنیت نسبی و آبادانی در منطقه ی پهله پیدا شد که موجب مهاجرت اقوام لر به این سرزمین شد.

سرزمینی که به هیچ عنوان خواستگاه قوم لر نیست و اسم پهله یه همان فیلی کوچکترین ارتباطی با لر ندارد.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی